WordPress ile para kazanmak mı istiyorsunuz? Bu mümkün mü? Kısa cevap: EVET! Aslında, bu siteyi (facezamantuneli.com) tam olarak başlattığım ve işlettiğim söylenemez ancak bu sitenin bile çok az da olsa para kazandığını söyleyebilirim. Açık konuşmak gerekirse, bu hiçbir pazarlama gayreti olmadan, fazla (hatta hiç) içerik olmadan ve siteye kendim bile uğramamama rağmen gerçekleşti.

wordpress-ile-para-kazanma

 

İnternetten az da olsa para kazanmak için aslında en temel ihtiyacınız: güzel bir fikir. Bu fikir tercihen niş (niche) dediğimiz sınırlı bir konuda olmalı. Geniş kapsamlı bir otorite site kurmak da mümkün. Ancak bu uzun zaman alan ve öncelikle para kazanmadan ziyade daha çok para harcamanız gereken bir seçenek olabilir. Belirlediğiniz nişin ilgi alanınızda olması, yüksek kalite içerik üretmeniz açısından önemli… WordPress’i kurduktan ve biraz içerik ekledikten sonra, az da olsa para kazanmanız içten bile değil… Tabii ki, bir sitenin para kazanması bir gecede olacak bir şey değil. Bunu iddia edenler varsa ya kandırıyorlar ya da tecrübeleri ve başka yardımcı araçlar ile bunu yapıyorlardır. Ancak bir internet sitesi kurmak ve bundan para kazanmak bu günlerde oldukça kolaylaşıyor. Eğer piyasadaki kaynakları doğru kullanabilirseniz bu aslında gayet kolay… Bu siteyi de zaten bu doğru kaynakları bulmanıza yardımcı olmak için işletmeye çalışacağım diyebilirim. Daha iyi bir site muhtemelen size daha çok para kazandıracaktır.

WordPress ile Para Kazanma Yolları

Adsense ile para kazanmak

Adsense bir Google ürünüdür. İçerik sayfalarınızda görüntüleyebileceğiniz Google reklamları, tıklama başına maliyet (TBM) veya bin gösterim başı maliyet (BGBM) reklamları olabilir. Ancak arama sonuçları sayfaları için AdSense, yalnızca TBM reklamları gösterir. Bu da reklam verenlerin kullanıcı reklamı tıkladığında veya reklamverenin reklamı sitenizde görüntülendiğinde ödeme yaptığı anlamına gelir. Web sitenizde bu etkinliklerden biri gerçekleştiğinde söz konusu tutarın bir kısmını alırsınız. Gelir payını tam olarak belirtmiyoruz ancak amacımız yayıncıların diğer reklamcılık ağlarından çok daha fazla gelir elde etmesidir. WordPress niş blogları bu yolla para kazanmak için idealdir.

Clickbank ile para kazanmak

Clickbank, satış ortaklığı yapmaya yarayan bir sitedir. En eski ve güvenilir para kazanma yollarından biri olarak kabul ediliyor. İngilizce bilmek büyük bir avantaj. Ürün sahipleri Clickbank ‘a ürünlerini ekliyorlar. Satış ortakları ise bu ürünlerin reklamını yaparak komisyon kazanıyor. Hem ürün sahibi, hem de satış ortakları kârlı çıkıyor. Buna kısaca affiliate marketing diyoruz. Yine bu seçenek için bir wordpress kullanılabilir.

Anket ile para kazanmak

Anket şirketlerinin düzenlediği anketlere katılım sağlayarak para kazanmamız için sosyal yaşantınızın herhangi bir önemi yoktur. Emekli, ev hanımı, öğrenci yada çalışan biri olsak dahi sosyal durumunuz anket doldurmamız için herhangi bir engel teşkil etmiyor. Anket şirketlerinin düzenlediği anketleri doldurma süresi 15-20 dakika civarındadır. Dolduracağınız her anket başına ise 3$-25$ arasında değişen miktarlarda para kazanabiliyorsunuz. Bu yoldan para kazanmak için wordpress bilmenize gerek yok, çünkü bir websitesine ihtiyacınız olmuyor.

Paypal ile para kazanmak

Bu aslında tam bir yöntem değil. O nedenle ayrıntıya girmiyorum. Ancak internetten para kazanmak için bir paypal hesabı edinmenizde fayda var.

Blog ile para kazanmak

İşte bu tam bu yazının karşılığı aslında. Bloglar internetten para kazanmak için en kolay ve eğlenceli yol diyebilirim. Ancak seçtiğiniz strateji çok önemli. Yani tamamen para kazanmaya odaklanırsanız bu iş bir işkenceye dönebilir ve sadece zamanınızı israf edersiniz. Ancak ilginize uygun bir niş belirleyip (örnek: kitap bloğu, hatta daha da spesifik olarak psikoloji kitapları bloğu vb.) yüksek kalitede ve sizin gibi bu nişle ilgilenenlerin faydalanabileceği içerikler üretirseniz, belli bir süre sonra bu blogdan reklamlar vasıtasıyla para kazanabilirsiniz. Şunu da hatırlatmak da fayda var. Bu şekilde bir yöntem sizi zengin etmez. İnternetten ciddi anlamda para kazanmak için ingilizce bilmeli (öğrenmeli) ve affiliate marketing dediğimiz sistemi öğrenmelisiniz. Bununla ilgili ayrıntılı yazıları daha sonra yazacağım.

Forex ile para kazanmak

İngilizce Foreigr Exchange sözcüklerinin kısaltmasından oluşan bu yöntem son zamanların en popüler para kazanma yöntemi. Ben kendim denemedim, o yüzden çok bir yorum yapamayacağım. Ancak ne olduğunu az çok biliyorum ve kısaca risk ortamında paradan para kazanma olarak özetleyebilirim.

WordPress ile yaptığım bu siteyi nasıl kurduğum ve nasıl işlettiğim konusunda daha birçok yazı yazmayı planlıyorum. Bu yazılarda piyasadaki temalar, eklentiler (pluginler) ile ileri seviye wordpress hususlarına değinmeye ve olabildiğince açık ve anlaşılır olmaya çalışacağım.