Nasıl bir karar vermeden önce bir araştırma yapıyorsak, para kazanmak için yapacağımız siteyi kurarken de ilk iş olarak araştırma yapıyoruz. Bu araştırma safhasının ilk kısmı bir seri analizden oluşuyor. Bu kısımda pazarın büyüklüğü, karlılığı ve rekabet seviyesi gibi kararımızı vermemizde bize çok yardımcı olacak faktörleri belirlemeye çalışır ve bunları inceleyerek doğru kararı vermeye çalışırız.

Pazar büyüklüğü analizi

Satış ortaklığı ürün ve servisleri için Pazar araştırması yaparken en çok Google keyword tool isimli aracı kullanırız. Çoğu pazarlamacı bu aracın sunduğu verilerin doğru olduğunu düşünür. Ancak gerçek şudur ki buradaki sayılar çok kaba tahminlerdir ve kesin sayılar değildir. Asıl arama hacmini ancak tecrübe ile öğrenebilirsiniz. Dolayısıyla bu araca ne çok güvenmeli ne de kullanmamazlık etmeli…

Burada izleyeceğimiz yol şudur.

Eğer bir ürünü pazarlamak üzere bir mini site kuracaksanız, bu ürün ile ilgili Google Keyword Tool’da ilk üç sırada çıkan tam eşleşme anahtar kelimelerin toplamı en az 3000 olmalıdır. Örneğin pazarlayacağımız ürün GooMass olsun, o zaman goomass nedir, goomass indir ve goomass şikayet anahtar kelimelerinin toplamı en az 3000 olmalıdır. Eğer bu ürünü bir otorite sitede pazarlayacaksanız (yani bu ürünün pazarladığınız tek ürün olmadığı bir sitede), o zaman bu sayının 1000 olması yeterli sayılabilir. Bu sayılar pazarın yeteri kadar büyük olduğunu ve işe başlamak için uygun bir pazar olabileceğinin işaretini verir.

Pazarın karlılık testi

Bu test için kuralımız şu olacak… En iyi ihtimalle

1. Pazar arama hacminin %35’ini trafik olarak siteye alabileceğimizi,
2. Bu trafikten %30’unun sizin satış ortaklığı bağlantınıza tıklayacağını,
3. Bu tıklayan gruptan da sadece %5’inin ürünü satın alacağını varsayacağız. (düşük beklenti: %3, yüksek beklenti: %8)

Örneğin goomass için ilk üç anahtar kelimenin tam eşleşme arama hacmi toplamı 5000 olsun. Bu durumda 5000 x %35 x %30 x %5 = 26.25 hesabından yola çıkarak bu üründen 26 tane satma ihtimalinizin çok yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Ürünün $20 komisyon bıraktığını düşünürsek, işleri doğru yaparsak bu mini siteden potansiyel olarak aylık en az $520 kar edeceğiz demektir. Burada bu ürün üzerine mini site kurup kurmama kararı tamamen sizin hedeflerinizle ilgilidir. Kimisi için $520 çok değerli olmazken, kimisi için $520 dolar için site kurulup idame ettirilebilir. Ama test sonucu değişmez. Birçok anahtar kelimeyi bu şekilde test ettikten sonra aday olarak ikinci aşama olan PAK tespit etme aşamasına taşıyabiliriz.

Pazarın Rekabet Analizi

Eğer bir ürünü Google’da arattığınızda karşınıza birçok SO sitesi çıkıyorsa, bu cesaret vericidir çünkü bu durum bu pazarda para kazanıldığının işaretidir. Ancak aynı zamanda rekabetin olduğu bir market demektir. Dolayısıyla bu rekabetin ne kadar sert olduğunu analiz etmeliyiz.

Eğer bir ürünü arattığımızda üst tarafta birçok paralı reklam var ve arama sonuçlarının ilk sayfasında hep otorite siteler görünüyorsa, bu aradığımız ürün için rekabet edilemez bir durum olduğunu gösterir. Ancak eğer pazarın karlılık testi çok yüksek ise ve ilk sayfada 1-3 sayıda SO sitesi bulunuyorsa, bunları analiz etmeyi düşünebiliriz.

Analiz için ahrefs.com adlı siteyi kullanıyoruz. Analizi genelde ilk 3 veya ilk sayfada incelemeye değer gördüğümüz 3 SO sitesi için yaparız. Analizde şunlara bakarız.

1. Bu siteye kaç backlink var?
2. Kaliteleri ne? Değerli sitelerden mi, yoksa spam mi?
3. Ne kadar zamandan beri siteye backlink oluşturuluyor?
4. Kaç tane tekil alan adına bağlantı var?

Bu analizi birkaç kere yaptığınızda Google’ın site kalitesini tespit etmede hala ne kadar zorlandığını ve yanlış değerlendirmeler yaptığını yakından göreceksiniz. Örneğin, hala İngilizce bir siteye Rusça veya Çince bir siteden yapılan spam backlinklere yüksek değer verdiğini tespit edeceksiniz.

Bu analizde dikkate değer bir husus da alan adı yaşıdır (domain age). Websiteniz ne kadar eskiyse rakiplerinize göre yükselme avantajınız da o kadar fazladır.

satis-ortakligi-rekabet

Pazarlayacağımız Ürün/Servisin Satış Sayfasının Analizi

Size para kazandırabilecek birçok satış sayfası türü vardır. Bu yüzden şu sayfa en doğrusudur diye bir iddiada bulunmak yanlış olur. Ancak hepsinde aranması gereken temel özellikler şunlardır:

• Görsel olarak çekici olmalıdır.
• Üzerinde birçok resimler bulunmalı ve mümkünse bir de video bulunmalıdır.
• Özel kampanyalar, indirimler ve bonuslar içermelidir.
• Para iade garantisi olmalıdır.

Satış Ortaklığı Programı olduğundan emin olma

Bir ürün/servisten para kazanmak istiyorsak tabii ki satış ortaklığı programının bulunduğundan emin olmalıyız. Yukarıdaki bütün aşamaları geçen ancak satış ortaklığı bulunmayan bir ürün bizim için bir anlam ifade etmez. Bunu tespit etmek için iki yöntem kullanıyoruz.

1. Yöntem: Google’da İngilizce ürünler için keyword “affiliate program”, türkçe siteler için keyword “satış ortaklığı” şeklinde arama yaparız ve çıkan sonuçları inceleriz.

2. Yöntem: odigger.com sitesinde ürün/servisi ararız. (genelde İngilizce ürünler için)

Bu yazıda ön araştırma safhasında yapacağımız analizleri ve bunları nasıl değerlendirebileceğimizi öğrendik. Bu aşamanın ilerideki safhalara temel oluşturacağını düşünürsek, bu aşamayı öylesine geçiştirmemiz ve ciddi analizler yaparak başlangıç için doğru kararları vermemiz gerektiğini tekrar hatırlatmak isterim.