Satış ortaklığı yöntemi, internet vasıtasıyla para kazanmak isteyenler için gün geçtikçe popülaritesi artan bir konu… Amerika başta olmak üzere birçok gelişmiş ülkede uzun zamandır kullanılan bu yöntemin Türkiye’de hala hak ettiği ilgiyi görmediğini düşünüyorum. Neyse ki, siz bu yazıyı okuduğunuza göre bu konuda az da olsa bir şeyler merak etmiş olduğunuz anlaşılıyor. İşte bu yazıyı ve bundan sonra gelen yazı dizisini tam da bu merakı gidermek için hazırladım/hazırlıyorum.

Bu yazı dizisinde satış ortaklığı ile para kazanma yöntemi; bu kavram ne demek, bir internet sitesi nasıl kurulur, bu siteye nasıl trafik çekilir ve bu trafik nasıl değerlendirilir gibi soruların cevaplarını bulacaksınız. Ayrıca bu sorularla çok yakından ilgili olan daha birçok konu ile ilgili de bilgi sahibi olacaksınız.
Evet, lafı daha fazla uzatmadan satış ortaklığı konusuna giriş yapalım.

satis-ortakligi-ile-para-kazanma

Satış ortaklığı (affiliate marketing) nedir?

Satış ortaklığı ifadesinin ingilizce karşılığı affiliate marketing kavramıdır. Ortada bir ürün vardır. Ürün sahibi firma internet üzerinde bazen tüm müşterilerine ulaşmak için bazen de daha fazla müşteriye ulaşmak için aracı kullanmayı tercih eder. Eğer bir alıcı ürünü bir aracı vasıtasıyla alırsa ürün sahibi firma kazandığı paranın belli bir kısmını aracıya komisyon olarak öder. Örnek olarak emlakçılar düşünülebilir. Arsa sahibi arsasını pazarlamak için çaba sarf etmez. Emlakçı kendi kabiliyet/çevresine göre müşteri bulur. Arsa satılır ve emlakçı komisyonunu alır.

İnternette satış ortaklığından söz etmemiz için ortada,

1. Bir ürün veya servis olmalıdır
2. Bu ürün ve servis için para kazandıran anahtar kelime/kelime grupları olmalıdır
3. Bu anahtar kelimeler/kelime grupları trafik almalıdır.

Burada bir şeyi hatırlatmak istiyorum. Daha ileride değineceğimiz arama motoru optimizasyonu konusunda yapılan yanlışlar yüzünden birçok websitesi Google tarafından cezalandırılarak pozisyon kaybetmek zorunda kalmıştır. Yukarıda da görüldüğü gibi trafik çok önemli olsa da bu modelin sonunda yer alıyor. Çünkü eğer siz doğru anahtar kelimelerini tespit edebilmişseniz Google sizi cezalandırsa dahi biraz gayret göstererek belki de farklı bir siteyle tekrar para kazanmaya başlayabilirsiniz. Yani Google’dan korkmanıza gereke yok. Ancak, şans eseri/tesadüfen sitenize gelen ziyaretçilerden para kazansanız dahi, eğer arama motorlarındaki sıranızı kaybederseniz, doğru anahtar kelimelerini tespit etmediğiniz için ortada kalmanız çok muhtemel. Uzun lafın kısası, Google sitenizi (trafiğinizi) elinizden alabilir ancak size para kazandıran anahtar kelimelerinizi (PAK) elinizden alamaz. Çünkü bunları Google takip edemez ama siz bilirsiniz. Ne demek istediğimi anlayamadıysanız çok dert etmeyin… yazı dizisinin devamında anlayacaksınız.

PAK nedir?

Bu sitede/yazı dizisinde para kazandıran anahtar kelimeleri PAK şeklinde kısaltacağım. Bu aslında şu anlama geliyor: bir anahtar kelimesi var ve bu anahtar kelimesi ile potansiyel müşterilere sunduğum bir ürün/servis var. Yani bu anahtar kelimesi ile para kazanabiliyorum. Aksini düşünürsek… Eğer bir anahtar kelime websiteme ayda 100.000 ziyaretçi çekiyor ancak bana 1 TL bile kazandırmıyorsa bu anahtar kelimesi PAK değildir ve ilgi alanıma girmez.

Evet… Umarım giriş yeterince açıklayıcı olmuştur. Kafanız karıştıysa ilerideki daha ayrıntılı yazılar ve örneklerle netleşeceğini umarak yazıma devam ediyorum.

Web Sitesi Türleri

Satış ortaklığı yöntemini kullanabileceğimiz 3 tip websitesi türü vardır. Bunlar otorite siteler, mini siteler ve kolay siteleridir.

Otorite siteler: Adı üstünde alanında otoritedir. Takipçisi çoktur. Sözü dinlenir. Dolayısıyla böyle bir site oluşturduysanız para kazanmamanız için hiçbir sebep yoktur ve internetten para kazanmak isteyenler için elde 1-2 tane bulunmasında fayda olan sitelerdir. Ancak böyle bir site oluşturmak para, zaman ve sabır gerektirir. Düzenli olarak kaliteli içerik eklemeli ve çok yavaş ve doğal bir şekilde backlink oluşturulmalıdır.

Mini siteler: İşte bunlar satış ortaklığı yöntemi için en ideal sitelerdir. Çok spesifik niş (niche) odaklı sitelerdir. Her bir PAK için bir site oluşturulması en uygun stratejidir. Bu site türünü ayrıntılı şekilde inceleyeceğiz.

Kolay siteler: Bunlar herkesin 5 dk içerisinde para harcamadan rahatlıkla oluşturabileceği web 2.0 siteleridir. En güzel örnek wordpress.com’dur. Herkes bu siteye kaydolup bir subdomain ile bu sitede içerik oluşturabilir ve eğer tutturabilirse para kazanabilir. Her ne kadar bu sitelerle para kazananlar olsa da, bu sitelerin para kazanmak için uygun olmadığını belirtmek gerekir. Çünkü sitenin kontrolü sizde değildir. En büyük avantajı ana domain’in zaten bir otorite olması ve sert bir backlinking kampanyası uygulanmasına izin vermesidir.

Strateji

Satış ortaklığı yöntemi ile para kazanmak için uygulayacağımız strateji 3 aşamadan oluşuyor.

1. Ön Araştırma: Bu işletmedeki pazar araştırması gibi bir şey… Google keyword tool başta olmak üzere tüm keyword arama araçları arama hacmine göre bize satış ortaklığı ile para kazanma yolunda çok güzel fikirler verir. Bu aşama başlanması gereken ilk noktadır. Bu aşamanın sonunda elinizde birkaç anahtar kelime veya anahtar kelime grubu olur ancak henüz hala tam potansiyeli bilemezsiniz. Bu yüzden ikinci aşamaya geçeriz.

2. PAK Tespit Etme: Bu aşamada ilk aşama sonunda elde ettiğimiz potansiyel anahtar kelimelerini deneriz. Her biri için bir mini site kurar, az bir içerik ve az backlinking ile arama motorlarındaki yükselme durumunu takip ederiz. Bu aşama yaklaşık 1-1.5 ay sürer. 5 mini site/PAK başlangıç için iyi bir sayıdır.

3. Genişleme: Bu aşamada artık PAK/PAKlarımızı tespit etmişizdir. Artık ilk iki aşamayı başarıyla geçen mini site/sitelerimize istatistiksel ve içerik olarak odaklanarak alabileceğimiz maksimum trafiği alıp, para kazanma miktarımızı artırırız.

Bu yazıda internetten para kazanma yöntemlerinden biri olan satış ortaklığı yönteminin ne olduğunu, bu yöntemi uygulamak için kullanılabilecek websitesi türlerini ve bu yöntemi en etkin bir şekilde uygulamak için izlenmesi gereken stratejiyi öğrendiniz. Böylece bu yazı dizisinin devamını takip edecek altyapıyı oluşturduğunuzu söyleyebiliriz. Eğer yazıda anlayamadığınız bir kısım varsa çekinmeden yorum yazabilir veya iletişim formu ile irtibata geçebilirsiniz.