İyi ya da kötü niyetli olarak şifre kırma olayları sıklıkla meydana geliyor. Face şifre kırmak konusunda uzman kişilerle dolu diyebiliriz. Özellikle Türkiye’de Facebook kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu hesap güvenliğini konusunda çok bilgisiz. Bunun yanında çok basit yemleme teknikleri kullanan kötü niyetli kişilere de kolayca kanan büyük bir kitle var.

face-sifre-kirmak

Facebook şifre kırma

İyi ya da kötü amaçlı şifre kırmak isteyen kişiler bunu sağlayan programlar ararlar. Ancak şifre kırma programları arayan insanlar çoğu zaman ava giderken avlanmaktadırlar. Bu programların hiçbir şekilde çalışabilirliği olmadığı gibi çalıştırıldığı anda kişinin bilgisayarına hatırı sayılır derecede saldırmakta ve zarar vermektedir.

Bu yüzden Facebook şifre kırma programlarına güvenilmemeli, aynı zamanda bu profillerin insanların özel hayatları olduğunu unutmayarak özel hayata saygı çerçevesinde davranılmalıdır.

Facebook şifre kırma yöntemleri

Genel olarak iki yöntem vardır. Yemleme ve tuş kaydedici casus yazılımlar.

Yemleme (Phishing) Yöntemi: Facebook yetkilileri sizden kesinlikle şifre istemez. E-posta veya Facebook mesajları ile size ulaşıp, yetkili olduğunu iddia edip, şifrenizi ve diğer bilgilerinizi isteyen kişilere kesinlikle itibar etmeyiniz. Yemleme yöntemlerinden biri de sahte (fake) sayfalardır. Facebook giriş sayfasının birebir benzerini tasarlayan saldırganlar, bu sayfayı kendi sunucuları üzerinden size gönderirler ve hesabınıza giriş yapmanızı isterler. Bu saldırı tekniğinden kurtulmanız çok kolay. Adres çubuğundaki adres “http://www.facebook.com” ile başlamıyorsa o sayfaya kesinlikle e-posta adresiniz ve şifrenizi girmeyin. Dikkat etmeniz gereken tek şey, hesabınıza giriş yaparken adres çubuğunda ”http://www.facebook.com” yazmasıdır.

Tuş Kaydediciler (Keylogger) ve Diğer Casus Yazılımlar: Bilgisayarınıza bulaşan zararlı casus yazılımlar klavyeden bastığınız her tuşu kayıt altına alır ve zararlı yazılımı bulaştıran kötü niyetli kişiye aldığı kayıtı gönderir. Normal seviyedeki kullanıcıların bu zararlı yazılımları fark etmesi zordur. Bu konu için size tavsiye edeceğim güvenlik programları var. Bunlardan ilki Microsoft’un ücretsiz anti-virüs yazılımı Security Essentials. İkinci program ise Spy-Bot Search and Destroy. Bu programın ayarlar kısmından başlangıçta çalışmasını kapatan seçenek mevcut. Başlangıçta çalışmasını kapatarak sisteminizin yavaşlamasını engellersiniz. Belirli aralıklarla tarama yapacağınızda çalıştırırsınız. Böylece çok profesyonel olmasa da tuş kaydediciler ve casus yazılımlardan korunmuş olursunuz. (bknz. facebookhesapkapat.com)

Facebook şifre kırma programı

Bu şekilde şifre çalınmalarının tek yolu keylogger adı verilen programlardır. Bu programlar gizlice yüklendiği bilgisayarlarda basılan her tuşu kaydederek insanların kullanıcı adı ve şifrelerini de kaydederler. Daha sonra program sayesinde kişi sizin hesabınıza kolayca girerek şifrenizi değiştirebilir. Facebook bununda önüne geçmek için telefon ya da mail onayı gibi ek güvenlik hizmetleri de sunmaktadır. Bu şekilde önceden önlemini almış kullanıcılar herhangi bir sorun yaşamayacaktır. (bknz. havlayankirpi)

Facebook şifre kırma programı indir gezginler

Facebook şifre kırma programsız

Aşağıdaki video işinize yarayabilir…

http://www.youtube.com/watch?v=mIxLib5wHdg&feature=youtube_gdata_player

Facebook şifre çalma

Öncelikle hemen konu başında belirteyim facebook hackleme diye bir şey yoktur.
Daha doğrusu bilinen bir hack yöntemi yoktur. Dünyadaki tüm siteler arasında birinci olan dünya devi facebook’un her önünüze gelenin facebook hesabını çalabileceğiniz bir açık bırakması mümkünmüdür sizce ? Mümkün olsa dahi google’dan aramakla bulunacak kadar basit bir şey mi ? Belki isterse açığını bulabilecek süper zeka bir hacker vardır. Ama bunu googleda arayarak bulacağınıza asla inanmayın. Vaktinizi boşa harcamayın.

Dolayısıyla bunun herhangi bir hack programı da yoktur. Sağda solda gördüğünüz;

  • prates facebook hack,
  • facebook hack tool,
  • ultimate facebook hack program vs.

gibi programlara İNANMAYIN.

Birinin facebook hesabını çalayım derken kendi hesaplarınızdan olmayın.

Dolaylı yoldan bu işi yapmak isteyenler hatasız.net’ten bu yazıyı okuyabilirler.

Sonuç olarak, profil özelliklerini özenle oluşturup yüzlerce arkadaşı da bir araya getirdikten sonra insanların en çok endişelendiği konu şifrelerinin ele geçirilip hesaba herhangi bir şekilde zarar verileceği olmaktadır. Bu nedenle şifreler periyodik olarak değiştirilmeli ve güvenliğe önem verilmelidir.