Dünyada milyonlarca kişinin yoğun olarak kullandığı sosyal medya platformu Facebook’ta hepimiz hergün birçok arama yapıyoruz. Face isim arama işlemini de bizim için kolaylaştırmış durumda… Hepimiz facebook’a ilk katıldığımız andan itibaren arkadaşlarımızın isimlerini arayıp bulduklarımızı arkadaş olarak eklemeye çalışırız. Bunun yanında facebook dışında arama motorlarında yapılan isim arama işlemlerinde de artık face profilleri ön sıralarda yer almaya başladı. İşte Facebook kullanımı ile ilişkili bu isim arama işlemleri hakkında öne çıkanları kapsamlı şekilde bu yazıda bir araya toplamaya çalıştım.

face-isim-arama

Facebook’ta isim arama – Facebook isim arama motoru

Facebook’a katıldıktan sonra üç şekilde arkadaşlarınızı bulabilir ve katılmaları için davet edebilirsiniz:

1. Facebook sayfasının üst tarafında bulunan arama çubuğuna arkadaşlarınızın adını girerek arkadaşlarınızı arayabilirsiniz. Aradığınız kişiyi bulamadıysanız arama sonuçlarınızı filtreleyebilirsiniz:

 • Arama çubuğuna bir arkadaşınızın adını girin
 • Açılır menünün altında Daha fazla sonuç gör… bağlantısına tıklayın
 • Sağ taraftaki Arama Filtreleri menüsünde Kişiler öğesine tıklayın
 • Arama sonuçlarınızı yere, eğitime veya iş yerine göre filtrelemek ya da başka bir filtre seçeneği eklemek için (örn: memleketinize göre yaptığınız arama, hesaplarında söz konusu memleketin listelendiği tüm kişileri gösterecektir) filtre açılır menüsünü kullanın.
 • Kişileri aktarın

2. Başka bir yerden kişi listenizi aktarabilirsiniz (örn: e-posta hesabınız), bu şekilde face sizin için arkadaşlarınızı bulabilir veya siz Arkadaşlarını Bul sayfasında tanıyabileceğiniz kişilere göz gezdirebilirsiniz. Herhangi Facebook sayfasının üst tarafındaki arama çubuğuna Arkadaşlarını bul yazın ve ilk sonuca tıklayın. Kullanmak istediğiniz hesabın adına tıklayın (örn: hotmail)
İlgili hesaba ait hesap bilgilerini girin (örn: e-posta ve şifre). Not: Facebook şifrenizi saklamayacaktır.

3. Arkadaşlarını Bul’a tıklayın. Facebook kişilerinizi aktardıktan sonra, zaten Facebook hesabı olan arkadaşlarınızın her birine bir arkadaşlık isteği gönderme seçeneğiniz vardır (Arkadaş Ekle öğesine tıklamanız veya Facebook’ta olmayan arkadaşlarınıza davet göndermeniz yeterlidir). (kaynak: webmastersitesi)

Face isim aramada görünmezlik

Facebook’ta yapılan aramalarda kimsenin sizi bulamaması için Facebook aramaları kapatma ayarlarını güncellemek gerekiyor. Facebook gizlilik ayarları güncellenmiş sayfası ile kullanıcılara hesaplarının yapılan aramalarda görünmemesi olanağı da sunuluyor. Facebook’ta sadece arkadaşlarım görsün, Facebook profilimi kimse görmesin, Facebook resmim görünmesin, Facebook’ta görünmez olmak, Facebook aramalarında bulunmamak gibi seçenekler artık mümkün. Bunları nasıl yapacağınızı öğrenmek istiyorsanız bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Facebook gizlilik ayarları ile ilgili faydalı bir video:

Facebook aile arama ile isimleri bul

Bildiğiniz gibi artık hemen hemen herkesin facebook hesabı var. Durum böyle olunca yıllardır görüşmediğiniz telefon numarasına sahip olmadığınız akrabalarınızı dünyanın neresinde olursanız olun facebook sayesinde erişebilmişsinizdir.Bu söylediğim durum kendi başıma geldiği için eminim siz de bu tarzdan bir durumu tecrübe etmişsinizdir.O yüzden pek yadırgayacağınızı zannetmiyorum.Bir arkadaş ya da akrabamızı facebook da bulmak için kısaca ismini facebook arama çubuğunda yazarak bulabiliyoruz fakat facebook yeni aile arama servisiyle bu işlemi daha da işlevselleştirdi.Şöyle ki:

face-aile-isim-arama

Buradan facebook aile aramaya girerek aramak istediğiniz kişinin soyadını ya da ismini yazın.Facebook bu isimle eşleşen tüm kullanıcıları karşınıza getirecek.

Bu araç yakın dostunu aramak isteyen kullanacılara direkt olarak bir çözüm getirecek.Üstelik sadece adını hatırlayabildiğiniz kişileri de ekrana getirebileceksiniz.Tabii yüzlerce aynı isimle uğraşmak zorunda da kalacaksınız. (kaynak: ehliblog)

Google isim aramalarında Facebook profilinizi nasıl gizleyebilirsiniz?

Facebook’un popülerliği, Google’a da yansıdı ve yapılan kişi aramaları artık Google’da üst sıralara yerleşmeye başladı.

Bir isim araması yaptığınızda eğer o kişi gizlilik ayarlarını düzenlemediyse arama sonuçları arasında Facebook profili de yer alıyor.

Profilinizin aramalarında görünmesini istemiyorsanız yapmanız gerekenler çok basit.

Google’da profil gizliliği

 • Facebook’a giriş yaptıktan sonra sağ üst menüden “Hesap Ayarları”na gelin.
 • “Hesap Ayarları”na geldikten sonra “Gizlilik” bölümünün yanındaki “Yönet”e tıklayın.
 • Açılan sayfada “Facebook’ta Paylaşım” kısmının altında yer alan “Uygulamalar ve İnternet Siteleri”nde yer alan “ayarlarını düzenle”ye tıklayın.

Açılan sayfa Facebook’ta kullandığınız eklentiler ile ilgili bir sayfa. Burada oynadığınız oyunları ve uygulama aktivitelerini yönetebilir, arkadaşlarınız aracılığı ile erişilebilen bilgilerinizi kısıtlayabilir, istemediğiniz ve spam gönderen uygulamaları engelleyebilirsiniz. Ama biz şimdilik bunlara dokunmuyor, herkese açık aramaların kapatılmasına yöneliyoruz.

 • Açılan sayfada “Herkese açık arama”  ayarlarınızı düzenlemek için hemen sağında yer alan “Ayarları Düzenle” butonuna tıklayın.
 • Çıkan sayfada “Herkese açık aramayı etkinleştir” yazısının yanında onay işareti varsa bunu kaldırın.
 • İşareti kaldırınca açılan uyarı mesajını onaylayıp “Uygulamalara Geri Dön”ün.

Bunları yaptığınız takdirde isminize ait profil Google arama motorunda görünmeyecektir. (kaynak: uzmantv)

Görüldüğü gibi isim arama ile ilgili farklı boyutlar var. Bunları özetlemeye ve önemli olan noktalara dikkat çekmeye çalıştım. Facebook’ta isim arama kaçınılmaz bir şey, ancak güvenlik konularını görmezden gelmemeliyiz.