Facebook fotoğraf etiketleme seçeneğini kullanıcılara sunduktan sonra, bu işlem artık bir moda halini aldı. Öyle ki, artık face foto etiketleme işlemi görmemiş fotoğrafları fotoğraftan saymaz hale geldi. Kullanıcılarda alışkanlık haline gelen bu olaydan dolayı artık her fotoğrafta illa kişilerin kim olduğunu öğrenme isteği ortaya çıkmıştır.

Bu işlemin diğer bir boyutu da insanların ilginç, komik, korkunç veya daha başka sıfatlarla anabileceğiniz nesnelere benzetilerek etiketlenmesi ve bunun neticesinde ortaya çıkan rahatsızlıktır. İlk başta masum görünen bu tip şakaların sonradan ka..ya dönüşme ihtimali yüksektir.

face-foto-etiketleme

Peki etiketleme nedir ve nasıl çalışır?

Etiket özel bir bağlantı türüdür. Birini etiketlediğinizde, onun zaman tüneline giden bir bağlantı oluşturursunuz. Kişiyi etiketlediğiniz gönderi kişinin zaman tüneline de eklenebilir. Örneğin, bir fotoğrafta kimlerin olduğunu göstermek için fotoğrafı veya bir şeyi kiminle yaptığınızı söylemek için bir durum güncellemesini etiketleyebilirsiniz. Durum güncellemenizde bir arkadaşınızı etiketlerseniz, güncellemeyi gören herkes arkadaşınızın adına tıklayarak zaman tüneline gidebilir. Ayrıca durum güncellemeniz arkadaşınızın zaman tünelinde de gösterilebilir.

Birini etiketlediğinizde, bu durum kendisine bildirilir. Ayrıca, siz veya bir arkadaşınız gönderinizde birisini etiketlediğinizde gönderi Arkadaşlar veya daha geniş bir hedef kitleye sahipse, gönderiyi seçtiğiniz hedef kitlenin yanı sıra etiketlenen kişilerin arkadaşları da görebilir. Daha fazla bilgi alın.

Arkadaşınız olmayan kişilerin fotoğraflara veya gönderilere eklediği etiketleriniz Zaman Tüneli Onayınızda görünebilir. Buradan bunların zaman tünelinizde görünmelerine izin verip vermemeyi seçebilirsiniz. Arkadaşlarınızınkiler dahil, başkalarının eklediği etiketlerin her zaman onayınıza sunulmasını da seçebilirsiniz. (kaynak: facebook)

Face foto etiketleme nasıl yapılır?

Kendinizi veya bir arkadaşınızı bir fotoğrafta etiketlemek için:

 1. Fotoğrafı büyütmek için üzerine tıklayın.
 2. Alt kısımda Fotoğrafı Etiketle’ye tıklayın.
 3. Fotoğraftaki kişiye tıklayıp adını yazmaya başlayın.
 4. Etiketlemek istediğiniz kişinin adının tamamı belirdiğinde, bu adı seçin.
 5. Etiketlemeyi Bitir’e tıklayın.

Arkadaşlarınızı bir albümdeki birden çok fotoğrafta tek seferde etiketlemek istiyorsanız:

 1. Albüme gidin
 2. Sayfanın sağ üstündeki Fotoğrafları Etiketle düğmesine tıklayın
 3. Etiketlenecek arkadaşın veya sayfanın adını girin
 4. O adla etiketlemek istediğiniz her fotoğrafa tıklayın
 5. İşiniz bittiğinde Etiketleri Kaydet’e tıklayın
 6. Etiketlemek istediğiniz her arkadaş veya sayfa için bu işlemi tekrarlayın

Notlar: Birini bir fotoğrafta etiketlediğinizde, söz konusu kişinin arkadaşları da fotoğrafı görebilir, beğenebilir veya fotoğrafa yorum yapabilir. Ayrıca, bir arkadaşınız tarafından yüklenmemiş bir fotoğrafı etiketlerseniz, fotoğrafı yükleyen kişinin etiketi onaylaması gerekir. (kaynak: facebook)

Face de foto etiketleme nasıl kaldırılır?

Farenizi haberin üzerine getirin, simgesine tıklayın ve açılır menüden Etiketi Şikayet Et/Kaldır’ı seçin. Buradan etiketi kaldırmayı seçebilir veya paylaşan kişiden gönderiyi kaldırmasını isteyebilirsiniz.

Birden fazla fotoğraftaki etiketleri aynı anda da kaldırabilirsiniz,

 1. Hareketler dökümünüze gidin
 2. Sol sütunda Fotoğraflar’a tıklayın
 3. Etiketleri kaldırmak istediğiniz fotoğrafları seçin
 4. Sayfanın üst kısmındaki Etiketleri Şikayet Et/Kaldır’a tıklayın
 5. Onaylamak için Fotoğraflardaki Etiketleri Kaldır’a tıklayın

Facebookun foto etiketleme sistemi kullanıcıların en çok kullandığı sistemlerden birtanesi.