Facebook etiketleri kullanıcıların her an kullandığı öğelerdir. Kişiler fotoğraftan videoya birçok medyayı etiketleyebilmekte ve daha eğlenceli bir paylaşım tecrübesi yaşamaktadır.

Face etiketleri özel bir bağlantı türüdür. Birini etiketlediğinizde, onun zaman tüneline giden bir bağlantı oluşturursunuz. Kişiyi etiketlediğiniz gönderi kişinin zaman tüneline de eklenebilir. Örneğin, bir fotoğrafta kimlerin olduğunu göstermek için fotoğrafı veya bir şeyi kiminle yaptığınızı söylemek için bir durum güncellemesini etiketleyebilirsiniz. Durum güncellemenizde bir arkadaşınızı etiketlerseniz, güncellemeyi gören herkes arkadaşınızın adına tıklayarak zaman tüneline gidebilir. Ayrıca durum güncellemeniz arkadaşınızın zaman tünelinde de gösterilebilir. (Ayrıntılı bilgi için tıklayın…)

face-etiketleri

Etiketler kolaylıkla eklenebilir ancak çoğu zaman tercihlere göre bunlarla ilgili başka ayarlar da gerekebilmektedir.

Facebook etiketleri kaldırma

Kendi etiketinizi kaldırmak için Etiketi Kaldır seçeneğini kullanın.

 • Etiketlendiğiniz gönderiler için, Etiketi Kaldır seçeneği gönderinin yan tarafındaki açılır menüde bulunur.
 • Etiketlendiğiniz fotoğraflar için, fotoğrafın altındaki Etiketi Şikayet Et/Kaldır bağlantısını tıklayın.

Etiket kaldırıldığında, gönderideki profilinize giden bağlantı silinir ve gönderi profilinizden kaldırılır. İlk paylaşan kişi gönderiyi kaldırmadığı sürece, gönderi sitedeki başka yerlerde gözükebilir.

Etiketlendiğiniz bir şey hoşunuza gitmezse, şunları yapabilirsiniz:

 • Sizi etiketleyen kişiye bir mesaj göndererek fotoğrafı kaldırmasını isteyin.
 • Sizi etiketleyen kişiyi engelleyin. Böylece etiket kaldırılır ve bu kişi sizi bir daha Facebook’ta etiketleyemez veya sizinle iletişime geçemez.
 • Gönderi kötü niyetliyse, lütfen bize şikayet edin.

Etiketi Profilden Kaldır seçeneğini kullanarak da kaldırabilirsiniz.

 • Etiketlendiğiniz gönderiler için, bu seçenek gönderinin yan tarafındaki açılır menüde bulunur.
 • Etiketlendiğiniz fotoğraflar için, resmin altındaki Kaldır’a tıklamanız yeterlidir.

Bir etiketi profilinizden kaldırdığınızda, profilinizde bir daha gözükmez. İsterseniz, profilinizde gözükmeden önce tüm etiketlerin onayınıza sunulması için Profil Onayı’nı açabilirsiniz. (kaynak: cekirdeksanat)

Face etiketleri gizleme

Facebook ortamında çoğu zaman etiketlenmiş olduğunuz saçma sapan fotoğradlardan eminim sıkılmıştırsınız. Daha önce bu konu hakkında yazı yazmıştık lakin facebook ayarlarının değişmesini üzerine yeni facebookta etiketlendiğiniz fotoğrafların nasıl gizleneceğine dair bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

– Facebook adresinize giriş yaptıktan sonra ana sayfa yazan kısmın yanındaki ok işareti altında bulunan alt sekmelerden gizlilik ayarlarına giriş yapınız.

– Açılan pencereden Etiketler Nasıl Çalışır adlı başlıktan ayarları düzenle deyiniz.

– Etiketlendiğin gönderilerin profilinde gözüktükten sonra maksimum görünürlüğü sekmesini kendi isteğinize göre ayarlayıp etiketlendiğiniz resimlerin görünürlülüğünü kapatabilirsiniz. (kaynak: songazetehaberleri)

Face etiketleri engelleme

Facebook’ta eşiniz dostunuz resim, video paylaşırken zaman zaman sizi de etiketleyerek (tagleme) istenmeyen durumlara sebebiyet verebilir. Sizin onayınız dışında resim, video ve lokasyonunuzun etiketlemesini birkaç gizlilik ayarı ile önlemek mümkün.

Zaman tüneline geçmiş Facebook hesaplarında etiketleme için gizlilik ayarlarına göz atabilirsiniz. Resimli anlatım için tıklayın

Face etiket onayı

İnsanların gönderilerinize eklediği etiketlerin görünmeden önce onayınıza sunulmasını sağlayabilirsiniz.

Etiket onayı insanların gönderilerinize eklediği etiketleri onaylamanıza veya reddetmenize olanak sağlayan bir seçenektir. Bu özelliği açtığınızda, birinin fotoğraflarınıza veya gönderilerinize eklediği etiketler siz onaylamadan görünmeyecektir.

Etiket onayını açmak için:

 1. Tüm Facebook sayfalarının sağ üst köşesinde bulunan simgesine tıklayın ve Hesap Ayarları’nı seçin
 2. Soldaki sütunda Zaman Tüneli ve Etiketleme’ye tıklayın
 3. İnsanların senin gönderilerine eklediği etiketler Facebook’ta gözükmeden önce onayına sunulsun mu? ayarını bulun ve en sağındaki Düzenle’ye tıklayın
 4. Açılır menüden Açık’ı seçin

Etiket onayı açıkken, gözden geçirmeniz gereken bir gönderi olduğunda, bununla ilgili bir bildirim alırsınız. İçeriğin kendisine giderek etiket isteğini onaylayabilir veya reddedebilirsiniz.

Unutmayın: Bir etiketi onayladığınızda, etiketlenen kişi ve arkadaşları gönderinizi görebilecektir. Gönderinizin etiketlenen kişinin arkadaşları tarafından görülebilmesini istemiyorsanız, bu ayarı değiştirebilirsiniz. Bunun için haberin yanındaki hedef kitle seçiciye tıklamanız, Özel’i seçmeniz ve Etiketlenenlerin ve etkinlik konuklarının arkadaşları kutusunun işaretini kaldırmanız yeterlidir. (kaynak: facebook)

Facebook etiketleri şüphesiz sosyal medya tecrübesini başka bir boyuta taşıyor. Ancak yukarıda sayılan hususları bilmek önemli diye düşünüyorum…